Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2022. Február 01. 14:01, kedd | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

A britek kétharmada szerint nem hozott hasznot a Brexit

A britek kétharmada szerint nem hozott hasznot a Brexit

A hétfőn ismertetett legfrissebb felmérés szerint a britek csaknem kétharmada úgy érzékeli, hogy nem hozott hasznot Nagy-Britanniának a kilépés az Európai Unióból (Brexit).

Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az EU-ból, miután az uniós tagságról 2016 nyarán rendezett népszavazáson a kilépést pártolók kerültek szűk, 51,89 százalékos többségbe.

A legnagyobb brit közvéleménykutató cégcsoport, a YouGov a Brexit második évfordulójára időzített felmérésében kimutatta, hogy a brit választók alig 7 százaléka szerint járt jelentős előnyökkel az EU-tagság megszűnése. További 17 százalék úgy nyilatkozott, hogy "valamelyes hasznot" hozott a Brexit az országnak, vagyis a válaszadóknak kevesebb mint a negyede gondolja úgy, hogy valamilyen mértékben hasznos volt Nagy-Britannia számára a kilépés az Európai Unióból.

A reprezentatív felmérésbe bevont 3387 felnőtt brit állampolgár 28 százaléka szerint ugyanakkor "nem sok haszonnal" járt a Brexit, 37 százalék pedig "egyáltalán semmiféle előnyt" nem érzékel a brit EU-tagság megszűnéséből, vagyis a brit választók 65 százaléka gondolja jelenleg úgy, hogy a Brexit csekély vagy semmilyen előnnyel nem járt.

A YouGov kiemeli: azoknak a 39 százaléka is ebbe a táborba tartozik, akik a 2016-os népszavazáson a kilépésre voksoltak.

A felmérés szerint a britek alig 7 százaléka véli úgy, hogy Nagy-Britannia jó egyezményt kötött az Európai Unióval a kilépés feltételrendszeréről, 47 százalék ugyanakkor rossznak tartja a Brexit-megállapodást.

A közvéleménykutatás adatai alapján azok közül is csak 12 százalék tartja jónak a kilépési egyezményt, akik a referendumon a Brexitre szavaztak, 33 százalékuk szerint a brit kormány rossz megállapodást kötött az EU-val.

A brit EU-tagság két évvel ezelőtti megszűnése után 11 hónapig tartó átmeneti időszak kezdődött, azzal a céllal, hogy legyen idő a Brexit utáni kétoldalú kapcsolatrendszer szabályainak részletes kidolgozására.

Az átmeneti időszak 2020. december 31-én lejárt, de London és az Európai Unió csak az utolsó pillanatban, 2020 karácsonya előtt jutott megállapodásra egy szabadkereskedelmi egyezményről.

A megállapodás alapján sem vámok, sem kvóták nem terhelik Nagy-Britannia és az Európai Unió kétoldalú árukereskedelmét abban az esetben, ha az áruk megfelelnek az eredetigazolási előírásoknak.

E megállapodás sem küszöböli ki azonban a kereskedelmet terhelő adminisztratív kötelezettségeket: a brit és az uniós vállalatoknak egyebek mellett vámáru-nyilatkozatokat és eredetigazolásokat kell mellékelniük az EU-ba, illetve a brit piacra irányuló szállítmányaikhoz, és ez szállítási késéseket, kiskereskedelmi szinten ismétlődő áruhiányokat okoz Nagy-Britanniában.

Címkék: brexit, felmérés

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik