Hírek
2021. Április 21. 07:00, szerda |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Magyar közreműködéssel készül az üstökösvadász űrszonda
Magyar hardverrel és szoftverrel készíti majd a fotókat az üstökösvadász űrszonda, a Comet Interceptor (üstökös elfogó) - közölte az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) kedden.
Az ELKH CSFK Csillagászati Intézete már a kezdetektől fogva közreműködik az Európai Űrügynökség (ESA) Comet Interceptor nevű űrszonda programjában - olvasható a keddi közleményben.
A konkrét célpont nélküli küldetés 2029-ben startol. A Comet Interceptor lesz az első olyan szonda, amelynél az indítása idején még nem tudni, melyik égitestet látogatja majd meg. A cél ugyanis egy olyan üstökös vizsgálata, amely 4,5 milliárd évvel ezelőtti keletkezése óta első alkalommal érkezik a Naprendszer belső vidékeire.
Mint írják, ezeket az objektumokat csak napközelségük előtt 1-2 évvel lehet felfedezni. A Comet Interceptor ezért a start után az egyik úgynevezett Lagrange-pontban várakozni kezd az űrben, a megfelelő égtest felfedezésére készen. A "találkozásra" az LSST nevű távcső statisztikai becslései alapján rövid időn belül sor kerül.
Mivel az égitest mérete, fényvisszaverő képessége és a találkozó pályaelemei nem ismertek előre, a célpontot megörökítő kamerának sokféle képrögzítési viszonyhoz kell alkalmazkodnia. Ennek kidolgozását és megvalósítását hazai cégek végzik a CSFK tudományos tanácsadása mellett, svéd kameratervezők közreműködésével - áll a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 03. 13:00, kedd | Belföld
Stratégiai jelentőségű nemzetközi megállapodásokat kötött a 4iG
4iG hosszú távra szóló, stratégiai jelentőségű nemzetközi együttműködéseket és keretmegállapodásokat kötött hétfőn Budapesten.
2026. Március 03. 11:00, kedd | Belföld
Barátság kőolajvezeték - Az ukrán elnök reagált az Orbán Viktor által bemutatott műholdfelvételekre
Zelenszkij azt mondta, hogy a csővezeték a föld alatt van, hogyan látná Orbán műholdról, hogy sérült-e?
2026. Március 03. 07:17, kedd | Belföld
Orbán Viktor: mi vagyunk az élő példája annak, hogy lehet nemet mondani
Mi vagyunk az élő példája annak, hogy lehet nemet mondani: a bevándorlást igenis meg lehet állítani, a gyerekeket és a családjainkat meg lehet védeni - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Sopronban.
2026. Március 02. 16:00, hétfő | Belföld
Szijjártó Péter: Izraelből Egyiptom és Jordánia felé át lehet lépni a szárazföldi határátkelőkön
Izraelből Egyiptom és Jordánia felé át lehet lépni a szárazföldi határátkelőkön, de több arab országban nem javasolják az elindulást a határátkelők felé
