Hírek
2022. Október 29. 06:00, szombat |
Belföld
Forrás: mti
Szakmai szervezetek a napelemes beruházásokat korlátozó intézkedések enyhítését szorgalmazzák
Szakmai szervezetek a napelemes beruházásokat korlátozó intézkedések enyhítését szorgalmazzák, ezért petíciót intéztek a technológiai és ipari miniszterhez.
A közlemény szerint a petíció a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség a MANAP Iparági Egyesülettel közösen, a Magyar Mérnöki Kamarával történt egyeztetések alapján készült a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) közcélú hálózatba történő feltáplálásának kérdéseiről életbe lépett rendelettel kapcsolatban.
A szervezetek azt kérik, hogy a HMKE méretű napelemes rendszereknél, ahol a hálózat és transzformátorkörzet műszakilag alkalmas a csatlakozásra, tegyenek kivételt, ne tiltsák meg a visszatáplálást. A visszatáplálás tiltását hálózati területenként eltérően, lokálisan a hálózati mérnökök végezzék el, ne országosan legyen korlátozás.
Azt is szeretnék elérni, hogy az RRF-6.2.1-es, 100 százalékos támogatású napelemes pályázattal elnyert támogatások maximum összegét az eredeti bruttó 485 645 forint/kilowatt peak-ről emelje a kormány 600 000 forintra, e nélkül ugyanis szerintük több mint 43 ezer nyertes pályázónál kerülhet veszélybe a kivitelezés, az utóbbi idők áremelkedései miatt.
Az ipari beruházásoknál, ahol 30 százalékos tárolókapacitást és a FRR szabályzást írtak elő azt szorgalmazzák, hogy legyen lehetőség kivételt kérni, és egy tervezhető határidőig biztosítsanak szabad kapacitást számukra a már megkezdett beruházásokat befejezésére ott, ahol a hálózat kapacitása ezt megengedi.
A szervezetek kérik, tegyék nyilvánossá azokat az adatokat, amelyek alapján a kormányrendeletet meghozták, hogy láthassák, mely területeken, mennyi kapacitást bír még el a hálózat.
Kérik, hogy a miniszter éljen a rendelet adta lehetőségével, és minél hamarabb határozza meg a felfüggesztés megszüntetésének időpontját, hogy a napelemes cégek tervezhessék alapvető működésüket, hiszen addig nem tudnak új erőműveket építeni. "Amennyiben szakaszos feloldásra is van lehetőség, kérjük az ütemezést is adják meg október 31-ig" - tették hozzá.
Közleményükben azt írták: a minisztérium szakmai tevékenységét, ahogy eddig is, a jövőben is támogatják, és minden segítséget megadnak a döntéselőkészítésekben, amennyiben ez a magyar megújulóenergia-piac növekedését, fejlődését célozza.
Közös cél, hogy Magyarország energiaimport-függősége mihamarabb, minél nagyobb mértékben csökkenjen, melynek a leggyorsabb és legtisztább eszköze a napelemes rendszerek terjedésének engedése, ami ráadásul zömében külön állami támogatások nélkül történik - hangsúlyozták.
Közleményük szerint ellentétben az elhangzott miniszteri nyilatkozattal, a rendkívüli intézkedéseknek lesznek áldozatai, mind a rezsiköltségeket csökkenteni szándékozó lakosság, mind a napelemes szektor zömét alkotó magyar KKV-k körében.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.
